Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Élet a Földön kívül?

Élet a Földön kívül?

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

A Földszerű bolygók sokkal gyakoriabbak, mint korábban gondoltuk és tulajdonságaik alapján elképzelhető, hogy valamikor életet is találunk rajtuk- hangzott el az Akadémiai Esték legutóbbi előadásán, amelynek vendége Dr. Kiss László csillagász volt.

Az exobolygók, vagyis más csillagok körül keringő égitestek világába kalauzolta el az érdeklődőket Dr. Kiss László akadémikus előadása, amelyben kifejtette, hogy sok tulajdonságát megismertük már ezeknek a planétáknak. Ma már tudjuk azt is, hogy milliárdnyi Földhöz hasonló bolygó létezik az univerzumban – mondta az csillagász.

– Van egy olyan bolygóméret, ami a Földnél nagyobb, de a Neptunusznál kisebb, nagyjából másfél, két Föld átmérőjű, ezeket szuperföldeknek hívjuk ma már, amelyek a leggyakoribb bolygótípusok a jelenlegi adataink alapján. De maga a Földhöz hasonló méretű bolygók is nagyon gyakoriak, ha minden kiválasztási effektusra korrigáljuk a statisztikáinkat, akkor kiderül, hogy minden öt csillag közül legalább egynek van egy Föld méretű, a Merkúrnál közelebbi pályán keringő bolygókísérője – sorolta.

Az nem valószínű, hogy a közeli jövőben az élet nyomait is megtaláljuk az univerzumban, de a Kepler űrtávcsőnek köszönhetően ma már tudjuk, hogy az élet megjelenésére alkalmas bolygók száma sokkal nagyobb, mint azt korábban gondoltuk – tette hozzá Kiss László.

– Ma úgy gondoljuk, hogy a világegyetemben, a mi tejútrendszerünkben is milliárd szám lehetnek olyan égitestek, mint amilyen a mi Földünk, tehát jó eséllyel kifejlődhetett élet máshol is, de ez a jó eséllyel, ez nem tudjuk, hogy valójában nulla, vagy száz százalék. Igazából semmit nem tudunk erről. Nagyon alapvetően fontos kérdés, hogy egyedül vagyunk az univerzumban, az élet egy ilyen valami furcsa zavar a kozmosz szövetében, ami csak itt a Földön alakult ki, vagy tele van élettel – magyarázta.

Az exobolygók vizsgálatának következő lépése, hogy megismerjük ezeknek az égitesteknek a légkörét és a felszínét. A kutatásoknak újabb lendületet adhat, hogy hamarosan üzembe helyezik a James Webb űrteleszkópot, aminek segítségével talán közelebb kerül a tudomány a földön kívüli esetleges élet megtalálásához is- tette hozzá a csillagász.


Tovább az archívumra