Tizenhat éve indult útjára a Múzeumok Éjszakája programegyüttes, melyhez minden alkalommal csatlakozik a gyöngyösi Mátra Múzeum is. A Családok évéhez kapcsolódóan számos kulturális és játékos feladattal várták a látogatókat. Egy kórháztörténeti kiállítást is megtekinthettek az érdeklődők, mely a Semmelweis-év és a Bugát Pál Kórház 180 éves fennállásának tiszteletére készült.
A június 23-áról 24-ére virradó éjszaka már nem csak a nyári napforduló ünnepe, Szent Iván napjának előestéje. Ezen az éjszakán évről évre megnyílnak a múzeumok kapui és rengeteg program közül választhatnak az érdeklődők.
Így volt ez most hétvégén is, a Mátra Múzeumban, Gyöngyösön, ahol zenés köszöntővel kezdődött el a Múzeumok Éjszakája programsorozat.
Ügyességi feladatok, szabaduló szoba, elsősegélynyújtás alapismeretei – az Orczy-kastélyban ilyen és ehhez hasonló programok várták a látogatókat.
– Különleges esemény, hiszen bármi, ami a megszokottól eltérő, azt az emberek szeretik. Tehát az emberek szeretnek múzeumba menni, de még jobban szeretnek, hogy ha ez éjszaka van, és egy kicsit hangulatosabb, vadregényesebb a dolog, úgyhogy a Múzeumok Éjszakájának éppen ezért van óriási sikere, szerte az országban. Mi is azt tapasztaljuk, hogy egyre többen és többen jönnek ezen az éjszakán – közölte Báryné dr. Gál Edit, a Mátra Múzeum igazgatója.
Ebben az évben Semmelweis születésének 200. évfordulójára emlékezünk, Gyöngyös számára pedig még különlegesebb ez az év, hiszen idén 180 éve annak, hogy megnyitotta kapuit az első közkórház.
Az eseményhez kapcsolódóan egy kórháztörténeti kiállítást is megtekinthettek az érdeklődők a múzeumban.
– Köszönöm a múzeum vezetősének, hogy lehetőséget teremtett erre a kiállításra és kívánom, hogy mélyedjenek bele a kórház múltjába. És ha meghallgatják az előadást, akkor a múlt egy darabjáról is, és a korház jelenéről is szeretnék vetíteni, és csak abban bízom, hogy azoknak a nagy elődöknek – Wiltnernek, Kollernek, Fejesnek, Vezekényi-Hornernek és a többinek a nyomán – talán a mai korosztály is tud valami maradandót hagyni a jövőre – fogalmazott Weisz Péter, a BPK főigazgatója.
Balogh Tamásné és családja nem először vesz részt a Múzeumok éjszakáján, azt mondja, minden programot nagyon szeretnek ők és a gyerekek is egyaránt.
A gyerekek ezen a napon kis paleontológussá válhattak, sőt a Mátrai betyárok is ellátogattak a délután folyamán, és a múzeumkertben különböző játékokra invitálták a látogatókat.