A sertéshúsoknál bevezetett jelölési előírás mellett július 15-től, a pultból kínált baromfi-, juh- és kecskehús esetében is fel kell tüntetni a származási országot. A csomagolatlan formában árusított zöldségeknél és gyümölcsöknél kiírással, hazai termék esetén pedig zászlóval is jelölni kell a Magyarországon termesztett árukat. A rendelkezés célja, hogy a vásárlók megfelelően tájékozódjanak és könnyebben tudják választani a magyar termékeket.
A nem előrecsomagolt sertéshúsoknál már január 15-e óta fel kell tüntetni az állat származási helyét, és ha eltérő, a vágási helyét is. A pozitív visszajelzéseknek köszönhetően, július 15-étől újabb termékköröknél tették kötelezővé a származási információk jelölését: A húsok esetében a juh, a kecske és a baromfitermékeknél is szerepeltetni kell a származási helyet – tudtuk meg az élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkártól.
A nem előrecsomagolt, zöldség és gyümölcs esetében is már szövegesen fel kell tüntetni a származási országot. Magyarországon termesztett áru esetében, pedig az országzászlót is meg kell jeleníteni – tette hozzá Zsigó Róbert.
– Szeretnénk ezzel az intézkedéssel segíteni azt, hogy mivel megnövekedett a kereslet a magyar élelmiszerek, a magyar termékek iránt, hogy a vásárlók, akik betérnek az áruházakba, boltokba, azok megfelelő tájékoztatást kaphassanak és könnyebben tudják választani a magyar élelmiszereket, akár húsoknál, akár magyar zöldségnél és gyümölcsnél. – nyilatkozta híradónknak Zsigó Róbert, az Agrárminisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára.
Az államtitkár kiemelte: Amelyik kereskedelmi egység nem tartja be az új szabályozást többszöri felszólításra sem azt szankcionálni fogják.
– A rendeletet a kereskedelmi egységeknek be kell tartaniuk. A húsok esetében 200 m2 feletti árusoknál, zöldség gyümölcs esetében a termelői piacok kivételével mindenhol, azok nyílván az ellenőrzések során figyelmeztetésben fognak részesülni. Mindent szeretnénk elkövetni azért, hogy a vásárlók tudatosan tudják választani a magyar élelmiszereket. – tette hozzá az élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár.
Zsigó Róbert azt mondja: a jövőben bővülhet a jelölt termékek palettája, azonban előtte megvizsgálják, hogy most a zöldségeknél, gyümölcsöknél, illetve a kibővített húsoknál mik lesznek a tapasztalatok.