Mécsest gyújtottak az első világháborúban elhunyt áldozatok emlékére a Szent Bertalan-templom falán elhelyezett emléktáblánál. A megemlékezést a Mátra Honvéd Kaszinó Kulturális Egyesület és a Helyőrségi Nyugállományúak Klubja szervezte, immár ötödik alkalommal.
1918. 11. hónapja 11. napjának 11. órájában ért véget az első világháború. Éppen ezért november 11-én, 2 perce a világon sokfelé megáll az élet, hogy így emlékezzenek arra a több millió katonára, akik életüket veszítették a harcokban. Gyöngyösön is megemlékeztek az elesettekről, Engelleiter Zoltán volt katonatársaival szerette volna ezt a napot városunkban is ismertté tenni.
– A városnak van egy adóssága. I. világháborús emlékmű semmilyen nincs. Van egy, a Huszár-szobor, amit adományokból hoztak létre, és az ország egyik kiemelkedően nagy emléke, a kardját nézegető huszár, de az sem közvetlenül az első világháborúban elhunytak, harcoltak emlékét őrzi. – mondta Engelleiter Zoltán, a Gyöngyösi Helyőrségi Nyugállományúak Klubjának elnöke.
A megemlékezők éppen ezért a második világháború emlékére állított táblánál gyújtottak mécsest a két világháború hőseinek tiszteletére. Angolszász országokban egyébként ezen a napon pipacsot is hordanak, hiszen a háború után ez volt az első élő dolog a harcmezőkön – mondta el Engelleiter Zoltán, aki hozzátette, az első világháború idején Gyöngyösön és közvetlen környékén ugyan harci cselekmények nem folytak, de vallási megfontolásból kerültek Gyöngyösre elhunyt katonák az alsóvárosi temetőbe.
– A református egyház rendelkezik olyan regiszterrel, amelyben megvan, hogy kiket temettek oda. Ezeknek biztos, hogy nincs Gyöngyöshöz kötődésük, „pusztán” az, hogy Hatvanban haltak meg, és ott nem tudták eltemetni őket vallásuknak megfelelően. – mondta Engelleiter Zoltán.
Az elnök hozzátette: ezen túlmenően a felsővárosi temető 12-es parcellája volt kijelölve az elhunyt katonák temetésére, de ennek már csak írásos nyoma van. Éppen ezért reméli, hogy a közeljövőben méltó emlékművet állíthatnak a hősöknek.
Gyöngyösi értékek a filmvásznon