Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Mesterek üzenete: néprajzi kiállítás a múzeumban

Mesterek üzenete: néprajzi kiállítás a múzeumban

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

Néprajzi kiállítással búcsúzik a Mátra Múzeum a megyei múzeumi szervezettől. A Mesterek üzenete című kiállítás élő szellemi és kulturális örökségünk bemutatására vállalkozik, 18 olyan mester életművén keresztül, akik Heves megyeiként kapták meg a népművészet mestere címet.

Az UNESCO egyezmény a szellemi örökség védelméről 2003-ban született, Magyarországon azonban már 1953 óta a népművészet mestere címmel ismerik el a legjobbakat énekes, népzenész, néptáncos, mesemondó és tárgyi alkotó kategóriákban. A kettős évforduló is indokolja, hogy a Mátra Múzeum a megyei múzeumi szervezettől egy néprajzi kiállítással búcsúzzon – emelte ki Fűköh Levente igazgató a kiállítás megnyitóján. Egyben szimbolikus is, hogy az önálló Mátra Múzeum 1957-ben épp egy egri néprajzos által összeállított gyűjteménnyel nyílt meg.

Intangible heritage. Tapinthatatlan örökség. Így nevezik az UNESCO által is védett szellemi kincset, melyet a múzeum alkotásokon keresztül kíván bemutatni. Heves megyéből 1953 óta 18-an kapták meg a népművészet mestere címet. Róluk szól most ez a kiállítás. Legtöbbjük szövő, hímző, de akad köztük viseletkészítő, fazekas, kovács, bőrműves és népdalénekes is.

Elhangzott az is: Heves megye az ország többi megyéjével szemben óriási előnyben van. Itt jött létre 1951-ben az ország első népművészeti és házipari szövetkezete Hevesen, így segítségükkel már az ötvenes évek óta tudatosan gyűjtheti az egri múzeum az élő néprajzi anyagot.

A népművészek azt mondják, a mintakincs kezükben és szívükben él tovább. Az viszont már a néprajzosok feladata, hogy ezt a tudást mások számára is hangban, képben dokumentálják.
A mesterek üzenetét 2013. február 25-éig tekinthetik meg az érdeklődők a Mátra Múzeum időszaki kiállításán.


Tovább az archívumra