Megtaláltak és megmentették azt a férfit, aki kirándulás közben balesetet szenvedett férfit a Mátrában. A mentést végző szakemberek így sikeresen teljesítették az idei év első katasztrófavédelmi gyakorlatát.

A gyakorlati szimuláció szerint a Mátrában, kirándulás közben került bajba egy férfi, elesett és eltörte a lábát. Az esetet ugyan bejelentette, de pontosan nem tudta meghatározni a helyzetét. A mentést végző szakembereknek csupán annyi információjuk volt, hogy a férfi végig a piros jelzésen haladt. Az eset akár a valóságban is megtörténhetett volna, ám a tűzoltóknak, a katasztrófavédőknek és a speciális mentőknek ezúttal egy katasztrófavédelmi gyakorlaton kellett bizonyítaniuk felkészültségüket.
Zelei László tűzoltó százados, a Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság munkatársa hasznosnak ítélte a gyakorlatot, mondván, ennek során megismerkedtek a Kékes Kutató Mentő alapítvány felszereltségével is. Ha egy kiránduló bajba kerül a Mátrában és a 105-ön bejelentést tesz, automatikusan értesíti a speciális mentőket is, ha a helyzet úgy kívánja. Erdei terepen ugyanis az ő felszereltségükkel könnyebb és hatékonyabb a mentés.
A gyakorlatot sikerült az előre eltervezett 1,5 órán belül teljesíteni.
Mivel a sérült túlélése nagyban függ attól, hogy mennyi időt kell a több mint fél méteres hóban, -5 fokban töltenie, fontos, hogy a mentés összehangolt és gyors legyen – hangsúlyozta Klausmann Viktor, a Kékesi Kutató-Mentő speciális alapítvány elnöke.
– Fél évente egyszer össze kell rakni a csapatot egy ilyen gyakorlat keretein belül. Ilyenkor mindenki meg tudja nézni, hogy miben fejlődött a másik. A legutóbbi gyakorlat októberben volt. Örültünk neki, hogy ilyen körülmények között – 70cm hó és -5 fok – is meg tudtuk nézni, hogy mire vagyunk képesek – ecsetelte a gyakorlat végeztével Klausmann Viktor.
A Kékesi Kutató-Mentő alapítvány önkéntesei már több minősítő gyakorlatot teljesítettek sikeresen és felszereltségük az országban egyedülállónak mondható – jegyezte meg az elnök.