Együttműködik a jövőben Gyöngyös és az azerbajdzsáni Shusha városa. Erről írtak alá kétoldalú megállapodást a települések polgármesterei. Ha a testület is jóváhagyja, ez lehet az első magyar-azeri testvérvárosi kapcsolat. Az azeri küldöttek megismerhették Gyöngyöst és egy gazdasági fórumon is részt vettek, ettől az üzleti kapcsolatok élénkítését várják.
A Gyöngyös és Shusha közötti kapcsolatfelvételt még a Jobbik elnöke, Vona Gábor kezdeményezte két hónappal ezelőtt, a kormány által is meghirdetett keleti-nyitás program Azerbajdzsán az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagja, egy rohamosan fejlődő ország, épülnek a városaik, az egész ország, szinte mindenki jóban akar lenni velük. És mi, Gyöngyös város nagy lépést tettünk ebben az ügyben, Gyöngyös nagyon büszke lehet erre a dologra – fogalmazott az Aktuálisnak Vona Gábor.
A kulturális kapcsolatok mellett a gazdasági és az üzleti együttműködésben is bíznak az aláírók.
Faragó László polgármester a kapcsolatfelvételről szólva azt mondta: Gyöngyös szívesen fogad mindenkit, aki az ország, a térség, a város iránt érdeklődnek.
– Számomra a legfontosabb, hogy az üzleti és gazdasági szféra szereplői is megtalálják egymást. A városnak ebben szervező, katalizátor szerepet kell betöltenie – jegyezte meg a polgármester.
Vilayat Guliyev, Azerbajdzsán magyarországi nagykövete arról beszélt: Magyarország és Azerbajdzsán kapcsolatai erősek, nem terhelik politikai problémák, s ez azt is jelenti, hogy kulturális és gazdasági téren kell a kapcsolatokat bővíteni. A két ország között a turizmus már most is jelentős, az azerieknek a magyar termálvizek nagy vonzerőt jelentenek, s lassan egy éve már, hogy közvetlen repülőjárat közlekedik Baku és Budapest között.
Az örmények lakta területen fekvő Shusha városa Azerbajdzsánon belül kulturális központ
Bayram Safarov, Shusha polgármestere köszönetet mondott a közeledésért, mint fogalmazott, „a megszállás alatt lévő Shusha városának és egész Azerbajdzsánnak ez egy hatalmas gesztus, és nagy-nagy megtiszteltetés!”
Az ünnepélyes aláírást követően adta át az azeri delegáció ajándékait a városnak. Faragó László pedig meghívott egy azeri tánccsoportot a Gyöngy Nemzetközi Néptáncfesztiválra. Ezt követően vállalkozói fórumot tartottak a küldöttek és városunk gazdasági életének szereplői, melyen a befektetési lehetőségekről esett szó.