Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Az emlékezés napja

Az emlékezés napja

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

November 11-én több országban ünneplik a Rememberance Day-t, azaz a megemlékezés napját. Ennek célja, hogy megemlékezzenek a harcmezőkön elesett hősi halottakról, annak kapcsán, hogy az első világháborút lezáró fegyverszünetet 1918 november 11-én 11 órakor írtak alá. Magyarországon két éve tartottak először ilyenkor megemlékezéseket. Gyöngyösön a Helyőrségi Nyugállományúak klubjának szervezésében tavaly után másodszor gyújtottak mécseseket az emlékezők a Nagytemplom falán elhelyezett emléktáblánál.

November 11-én 11 óra 11 perckor az egybegyűltek kétperces néma főhajtással emlékeztek mindazokra, akik az első világháborúban életüket áldozták hazájukért. A szokást V. György angol király vezette be. Mára nem csak a Nagy Háborúban, hanem a világ összes csataterén meghalt katonákra emlékeznek ilyenkor. A napot Poppy Day-nek, azaz a Pipacs Napjának is hívják.

Angliában a királynő, a politikusok és a közéleti személyiségek ilyenkor kitűzőként egy mű pipacsvirágot viselnek, miközben az emlékhelyeket végigjárják. Nálunk a gyertyák és mécsesek gyújtása helyettesíti ezt. Az, hogy az ünnep mindinkább polgárjogot nyert Magyarországon is, Engelleiter Zoltán szerint jól mutatja Áder János ehhez a naphoz kapcsolódó tegnapi gesztusa.

Gyöngyösön az emlékezők mécsest vagy gyertyát hoztak magukkal a háborúban elesettek emléktáblájához. Bár a hősökről való megemlékezésnek több napja is van egy évben – emelte ki a programot szervező Engelleiter Zoltán – a Don kanyarnál elesettekről szóló januári, illetve a májusi Hősök Napján történő megemlékezések mellett helye van a novemberi főhajtásnak is.


Tovább az archívumra