A roma népirtásról emlékeztek meg szűk körben a Hatáspont Tanodában. A Független Színház Magyarország trénerei látogattak el Gyöngyösre, akik olyan roma kortárs írók drámáit mutatták be, amelyek szereplői romák, a művek romákról szólnak, de nemcsak számukra hordoz üzenetet. Ezen kívül interaktív foglalkozásokkal keresték a választ arra, hogy mitől is hős a hős?
1972 óta világszerte augusztus 2-án emlékeznek meg a holokauszt roma áldozatairól. A gyöngyösi Hatáspont Tanodában már hagyomány, hogy minden évben programot szerveznek ehhez kapcsolódva.
A Független Színház Magyarország 2017-ben az első Nemzetközi Storytelling Fesztivál után dolgozta ki a Roma Hősök című oktatási módszertant. A tanodában drámai hősök történeteivel, döntéseivel, nehézségeivel ismerkedtek meg a résztvevők. A foglalkozást Balogh Vivien és Marton András trénerek vezették.
A tanoda munkáját külföldi önkéntesek is segítik. Nikola Boszniából érkezett 25 éves, Politológiát tanult, és az elmúlt években Magyarországon élt és dolgozott. Angolból és matekból tudja segíteni a fiatalokat és most, két hét otthoni karantén után kezdheti meg szolgálatát a tanodában.
– Szeretném használni amit korábban tanultam. Boszniában is önkénteskedtem civil szervezeteknek és úgy gondoltam, hogy segítség lenne, hogy ha itt is közreműködök. Azt várom, hogy a napi feladatokban tudok majd segíteni a gyerekeknek, kellemes időt töltve így együtt és segítve nekik az iskolai és a mindennapi nehézségekben. – mondta Nikola Toljagic önkéntes.
A workshop hatására a résztvevők remélhetően jobban megismerik egymást és a különböző roma közösségeket. Fejlődik a kommunikációs és vitakultúrájuk, nyitottabbá válnak az eltérő nézőpontokkal szemben, és javulnak együttműködési készségeik.