A szüreti időszakban a pincékben a legnagyobb veszélyforrást a mustgáz jelenti. Évről-évre csaknem tucatszor riasztják emiatt a tűzoltókat, az idén azonban szerencsére még nem történt tragédia. A Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság minden évben egy felkészítő gyakorlattal hívja fel a figyelmet a mustgáz veszélyeire és a megfelelő óvintézkedésekre.
Heves megyében is javában tart a szüret, egyes helyeken már a mustot érlelik a pincékben. Ennek erjedése során mustgáz keletkezik, amely nem megfelelő körülmények között komoly veszélyt jelenthet.
– A szén-dioxid kiszorítja a levegőt a pincéből, ezáltal oxigénhiányos környezetet hoz létre. A mustgáz miatti oxigénhiány szédülést, álmosságot, eszméletvesztést, végül akár fulladásos halált okozhat. Egy liter erjedő must csaknem 42 liter szén-dioxidot termel. A tragédiák megelőzése érdekében fontos szellőztetni a pincéket, továbbá célszerű szén-dioxid-érzékelőket is telepíteni. – tájékoztatott Nagy Csaba, a Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság sajtóreferense.
Alkalmazható a közismert gyertyás módszer is. Fontos, hogy az égő gyertyát ne kézben, hanem például egy lapáton tartsuk magunk előtt, és úgy menjünk le a pincébe. Ha a gyertya elalszik, életveszélyes a pincébe menni. Itt az egri hivatásos tűzoltók gyakorlatoznak, a mentési folyamatot Nagy Csaba ismertette.
– A műszaki mentés során hosszú köteleket használtak, melyek segítségével könnyen megtalálták a pincéből kivezető utat, majd hordágyon hozták ki a bajbajutott embert. A tűzoltók környezeti levegőtől független, sűrített levegős légzőkészülékkel avatkoznak be az ilyen esetekben, mely képessé teszi őket, hogy a mentést az oxigénhiányos környezetben is végre tudják hajtani. – mondta a sajtóreferens.
A megyei katasztrófavédelem felhívja a figyelmet, hogy aki mustgázzal kapcsolatos balesetet észlel, azonnal hívja a 112-es segélyhívó számot és kérje a tűzoltók és a mentők segítségét!