November a prosztatarák elleni küzdelem hónapja is. Hazánkban évente 4500 férfinél diagnosztizálják, így napjainkban a második leggyakoribb betegség a férfiak körében. Ebben a hónapban a szűrés fontosságára hívják fel a figyelmet a szakemberek, mert ha időben kiderül, jók a gyógyulási esélyek.
Ezeken a felvételeken vérből vizsgálják az un. PSA szintet, ha ez magas feltétlenül urológus szakorvoshoz kell fordulni, és manuális vizsgálatra is szükség van a pontos diagnózishoz. A prosztatarák elleni mozgalom, 2003-ban indult Ausztráliából, azzal a céllal, hogy felhívják a férfi egészségre a figyelmet, mivel a prosztatarák egyre gyakoribb, és napjainkban a második leggyakoribb rosszindulatú betegség a férfiak körében. A betegség leginkább az idősebb korosztályt veszélyezteti.
– Vizsgálatok kimutatták, hogy 90 éves férfiakban jelen van a prosztatarák, legalábbis a ráksejtek a prosztatában. 45 éves kor felett már számolni lehet a betegséggel, és minél idősebb valaki, az esélyek egyre inkább növekszenek. – mondta Dr. Leövey Gábor, a Bugát Pál Kórház urológus főorvosa.
A prosztatráknak specifikus tünetei nincsenek – mondja a szakember. Háromféle, leggyakrabban előforduló prosztata betegséget különböztetnek meg, a krónikus prosztatagyulladást, az időskori jóindulatú prosztata-megnagyobbodást, és a prosztatarákot, de a betegségeknél összemosódnak a tünetek.
– Konkrétan olyan tünet, vizelési panasz, ami csak a prosztatarákra jellemző, olyan nincsen. Hogyha valakinél a vizelés megváltozik, gyakoribb vizelési inger, akadozik a vizelet, nehezen indul a vizelet, és ez aránylag gyorsan jelentkezik, akkor fel kell keresni az urológust.
Ha időben kiderül a betegség, jók a gyógyulási esélyek. Egyre többen gyógyulnak meg, köszönhetően a műtéti technikának, az orvostudomány általános fejlődésének, és nem utolsó sorban a szűréseknek.