Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Elfeledett hőseink

Elfeledett hőseink

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc vértanúinak tiszteletére immáron 28. alkalommal rendeztek ünnepi konferenciát a Gyöngyösi Berze Nagy János Gimnáziumban. Az eseményen kevésbé ismert vértanúkra emlékeztek, úgy, mint Witalis Söll, vagy Szacsvay Imre. Ezeken az életsorsokon keresztül kívánták közelebb hozni a nemzeti függetlenségért való kiállás fontosságát a fiatalokhoz.

A Mátra Művelődési Központban tartotta ünnepi megemlékezését október 6-án a Berze Nagy János Gimnázium, majd huszonnyolcadik alkalommal rendeztek konferenciát az 1848-49-es forradalom és szabadságharc vértanúinak tiszteletére. Az eseményt az iskola igazgatója, Czinder Péter nyitotta meg, aki beszédében kiemelte, a rendezvény legfőbb célja, hogy a nemzethez való tartozás fontosságát átadják a diákok számára.

Az idei konferencia során azokról a vértanúkról is megemlékeztek, akik ma már kevésbé ismertek, azonban tevékenységük megérdemli, hogy szót ejtsenek róluk – ezt mondta Hajagos József, az iskola történelemtanára, aki szerint az intézmény múltja egyfajta kötelezettséget ad a konferencia megrendezésére.

– 1809-10-ben másfél éven át ide járt az egyik későbbi leendő aradi vértanú, Török Ignác. Ilyen jellegű iskola a jelenlegi trianoni határok között, de azon túl sem sok van. Egy ilyen helyzet bennünket, utódokat kötelez, és mi igyekszünk méltón megfelelni ennek a hagyománynak, kötelezettségnek. – mondta Hajagos József, a Gyöngyösi Berze Nagy János Gimnázium történelemtanára.

Az egyik előadó Hermann Róbert hadtörténész volt, aki az egykori őrnagyról, Witalis Söll-ről emlékezett meg. Az MTA doktora szerint a méltatlan módon elfeledett vértanúk életútja újfajta képet mutathat a fiatalok számára, a nemzeti hovatartozás fontosságával kapcsolatban.

– Nagyon fontos, hogy emlékezzünk ezekre az emberekre, mert a nemzeti függetlenségért való kiállás egy olyan eszme, ami időtlen és kortól független. És csak akkor várhatjuk el, hogy az újabb és újabb nemzedékekben is gyökeret verjen, hogy ha nem szólamokat, szlogeneket hangoztatunk ezzel kapcsolatban, hanem egyéni életsorsokon keresztül próbáljuk meg közelebb hozni a diákokhoz és a tanárokhoz. – Dr. Hermann Róbert hadtörténész, az MTA doktora.

A huszonnyolcadik alkalommal megrendezett esemény ezzel Magyarország egyik leghosszabb történész konferenciasorozata lett.


Az Aktuális napi hírei (2021-10-06 )

Tovább az archívumra